Tarihçe

1972
Faaliyet başlangıcı, ilk olarak çevirmeli anahtar üretimi ile başlandı.
1976
İstanbul-Cevizli kendi binasında faaliyetini büyüterek devam ettirdi. Bakalit, Porselen ve Melamin Tuşlu anahtar üretimine başlandı.
1978
Bakalit gövdeli gösterge lambalarının üretimi başladı.
1980
Bakalit hammaddelerin yanında plastik malzemelerin üretimde kullanılmasıyla ilk plastik gövdeli gösterge lambası üretimine başlandı.
1984
Serigraf baskı tekniğinin kullanımına başlanması.
1985
Plastik enjeksiyon makinaları ile plastik parça üretimine kendi tesislerinde üretmeye başladı.
1991
Japon Chugai firması know-how desteği ile gümüş kontak üretimine başlandı. Sn. Konaş ile yapılan ortaklık ile AKS Anaktar Kontak San. Ltd. Şti. kuruldu.
1994
Plastik parça üretiminde Arburg Markalı makinaların alınması ve üretime geçmesi.
1995
AKS Ltd. Pendik’teki tesislerine taşındı.
1996
BEYSAD (Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği) Üyeliği gerçekleşti
1997
İlk uluslar arası fuara katılım Domotechnica-Köln. İlk ihracatın yapılması, VDE sertifikasyonu için çalışmaların başlanması.
1998
BAR Electrowerke GmbH firması ile işbirliği ve Türkiye temsilciliğinin yapılması.
1999
Ürünlerin VDE çalışmalarının artması ile ihracatın artması.
2000
Cevizli fabrikasından Pendik Fabrikasına taşınma.
2003
Sn. C. Arslan ile yapılan ortaklık ile ANC Makine Kalıp San. Ltd. Şti. kuruldu.
2004
Alman Akreditasyon Kuruluşu DAR tarafından denetim ve ISO9001–2000 belgelendirmesi.
2005
İhracatımız toplam satışlarımızın üçte birini geçti.
2008
AKS yeni Kurtköy’deki binasına taşındı. AN-EL olarak mevcut tesisin tamamı 2100m² olarak kullanılmaya başlandı.
2010
Alman Akreditasyon Kuruluşu IAF tarafından denetim ve ISO9001–2008 versiyonuna güncelleme belgelendirmesi yapıldı. Birleşmiş Milletler United Nations, Küresel İlkeler Global Compact girişimine katılım. AKS Anahtar Kontak San. A.Ş. ortaklığının Sn. C. Durmaz’a hisse devri yapılmıştır.
UYUMSOFT ERP Yazılımının kullanımına geçildi.
2011
Birçok yeni ürün çalışması yapıldı. Web sitemiz yenilendi. Özellikle yeni özel projeler ile ilgili kalıp, seri üretim çalışmaları tamamlandı. Seri üretimde verimlilik çalışmalarına ağırlık verildi. ERP yazılımının etkinliği sağlandı. Otomasyon projeleri devreye alınmaya başlandı. Üretim kapasitemizin artışını sağlayacak makine yatırımlarına başlandı. İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarımız ile Çevre konulu faaliyetlerimizi geliştirmeye devam edildi.
2012
Sektörümüzün önemli bir üreticisi olan DEKA Elektroteknik firmasının Komponent üretiminin satın alınması ile ürün çeşitlerimize Hotplate şalterleri, Multi fonksiyon fırın şalterleri, Buzdolabı kapı switchleri, Bulaşık – Çamaşır makinası on-off switch’i gibi birçok yeni ürün katılmıştır. Bu yıl çalışan sayımız yaklaşık 140 kişiye ulaşmıştır. Üretim tesisimize yeni eklenen plastik üretim alanı ve makinaları ile kapasitemiz iki katına çıkmıştır. Gösterge lambası üretiminde otomasyon ile ürün kalitesi ve kapasitesi artmıştır. Ürün sertifikasyonunda VDE’nin yanı sıra KEMA-DEKRA ile de sertifikasyon çalışması yapılmıştır. KOSGEB Destekli ISO 14001 ve OHSAS 18001 Yönetim Sistemlerinin Kurulması ve Belgelendirilmesi Projesi’ne başlanmıştır.
2013
Özellikle üretim otomasyonu yatırımlarında hızlandığımız bir dönemde ürün kalitemizi ve üretim kapasitemizi artırarak müşteri taleplerini karşılamaya çaba gösterdik. Otomasyon yatırımlarımız devam ediyor. Müşterilerimizin özel projelerinde geliştirme ve tasarım çalışmalarında yer almaya devam ediyoruz. Firmamız Ekonomi Bakanlığı desteği ile yürütülen URGE projesi kapsamında oluşturulan TURKHAS TEAM üyesi olmuştur. Çevre ve İş Güvenliği çalışmalarımız EN-ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgeleri ile DEKRA kuruluşu tarafından sertifikalandırılmıştır.

2014
Müşteri istekleri doğrultusunda birçok yeni ürün çalışması yapılmıştır. Rotary switch, rocker switch  ve sinyal lambasında yeni ürünlerimiz web sitemizde yer almaktadır. İhracat departmanımız yeni katılımlarla daha etkin ve dinamik bir şekilde yurtdışı ilişkilerini destekler duruma gelmiştir. Çalışma alanları düzenlenmiş, ofislerimiz yenilenmiştir. Üretim Otomasyonu projelerimize devam ederek verimlilik ve kalite konusunda çalışmalarımızı sürdürdük.